פומרניאן
פומרניאן Pomeranian
שייך לקבוצת הכלבים הזעירים, כלבי שפיץ
תוחלת חיים ממוצעת: 12-16 שנים
גובה ומשקל: 21 ס”מ לכלב בוגר עם אפשרות סטייה של 3 ס”מ למעלה ולמטה,  1.5-2 ק”ג לכלב בוגר בהתאמה לגודל הכלב.
רקע כלליפומרניאן
פומרניאן Pomeranian
שייך לקבוצת הכלבים הזעירים, כלבי שפיץ
תוחלת חיים ממוצעת: 12-16 שנים
גובה ומשקל: 21 ס”מ לכלב בוגר עם אפשרות סטייה של 3 ס”מ למעלה ולמטה, 1.5-2 ק”ג לכלב בוגר בהתאמה לגודל הכלב.
רקע כללי
הפומרניאן הזעיר, שהיה במשך זמן רב אהוב הן על מלכים והן על פשוטי העם, נחשב גם לחבר האידיאלי. הפרווה המפוארת, החיוך, הפנים השועליים, והאישיות התוססת סייעו לפומרניאן להפוך לאחד מגזעי השעשוע הפופולריים ביותר בעולם.
הפומרניאן משלב גוף זעיר (בד”כ לא יותר משלושה ק”ג) לבין התנהגות של כלב גדול. הפרווה הכפולה והשופעת, עם השוליים המשתרעים על החזה והכתפיים, מגיעה כמעט לשני תריסרים של גווני צבע, דפוסים וסימנים שונים, אך לרוב צבע הפרווה הינו כתום או אדום.
כלב זה מתאים למשפחות עם ילדים אשר הינם מבוגרים מספיק כדי לדעת את ההבדל בין כלב צעצוע לצעצוע. מדובר בכלבים פעילים אשר את מרצם ניתן לפרוק בטיולים קצרים ברחבי העיר או באמצעות משחק עם צעצוע אהוב. הם יכולים ללמוד טריקים ומשחקים בקלות, אם כי הפעילות החביבה עליהם באמת היא לספק אושר וחברות לאדם המיוחד שלהם.
רמת הפעילות של הפומרניאן הופכת אותו לחיית מחמד אידיאלית למי שרוצה כלב קטן עם תכונות של כלב מזחלות וכלבי רועים בגודל מלא. מכיוון שהוא זעיר פעילות גופנית בבית יכולה להספיק כדי לשמור על בריאותו של הפומרניאן, אבל כדי לשמור גם על בריאותו הנפשית מומלץ לצאת עמו לטיולים ארוכים.

פומרניאן – בריאות
מגדלים אחראיים בודקים את כלבי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל מוכר וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.
לעתים קרובות לכלבים זעירים יכולות להיות בעיות בריאותיות גדולות, והפומרניאן אינו יוצא מן הכלל. מרבית הפומים זוכים לחיים ארוכים ובריאים, אך גם הם יכולים לפתח בעיות בריאותיות הנפוצות בכלבי טוי, כמו בעיות בקנה הנשימה הגורמות לבעיות נשימה ומקשה על חגירת קולר. בעיה בקנה הנשימה מתרחשת כאשר הסחוס בקנה הנשימה נעשה חלש וגורם לקנה הנשימה לאבד מצורתו הצינורית בדרך כלל, וזה מקשה על הכלב לנשום. לאימהות יכולות להיות בעיות שיניים, ופיקות הברכיים שלהן יכולות לזוז ממקומן. בקש מהווטרינר לבדוק את ברכיו של כלבך באופן קבוע, במיוחד אם אתה מבחין בו צולע או מקפץ תוך כדי ריצה.
כמו אצל הרבה גזעים, גם הפומרניאן עלול לסבול מבעיה במפרק הירך הנקראת מחלת Legg-Calve-Perthes. מצב זה גורם לאספקת דם מופחתת לראש עצם הרגל האחורית, מה שגורמם לעצם להתפרק. הסימן הראשון של Legg-Calve-Perthes היא צליעה של הכלב, ותופעה זו מופיעה לרוב כאשר הגור בן 4 עד 6 חודשים. ככל שהוא יאובחן ויטופל מוקדם יותר, כך גדל הסיכוי שהכלב יחלים החלמה מלאה. במקרה הצורך ניתן לטפל ב leg-Calve-Perthes בניתוח להסרת ראש עצם הרגל, ולאחר מכן הגור יכול בהחלט לחיות חיים תקינים.
בעיות עיניים יכולות להופיע בצורה של אטרופיה מתקדמת של הרשתית, בעיות בדרכי הדמע וקטרקט. כמו כן, הפומרניאן עלול לסבול ממום בלב, והאימהות עלולות לסבול מספר בעיות בריאותיות שיכולות לגרום להן לאבד את הפרווה, כולל מחלות של בלוטת התריס וחריגות בהורמון הגדילה. חלק מהפומים עלולים לפתח בעיה בריאותית בפרווה הידועה בשמות רבים: מחלת עור שחור, אלופציה גנטית, עור פילים, תסמונת נשירת שיער קשה או סתם “בעיית פרווה.”
יש להקפיד על מזון לכלבים באיכות גבוהה, בין אם מדובר במזון יבש ובין אם מדובר במזון בייצור עצמי בבית שחייב להיות מפוקח על ידי תזונאי או וטרינר כדי לספק תזונה מאוזנת ונכונה. תפריט המזון וכמותת המזון צריכים להיות מתאימים לגילו של הכלב (גור, בוגר, מבוגר). כלבים מסוג זה נוטים לעודף משקל, ולכן יש להקפיד על צריכת קלוריות נכונה התואמת את גילו של הכלב. יש לזכור כי חטיפים יכולים לסייע באילוף הכלב, אבל מתן עודף של חטיפים יכול בהחלט לגרום להשמנה. תמיד חשוב לדעת אילו מאכלים אנושיים בטוחים לכלבים, ואילו מסוכנים להם. התייעץ עם הווטרינר שלך אם יש לך חששות לגבי המשקל של הכלב או אם יש צורך להתאים לו תפריט מסוים. מים טריים ונקיים צריכים להיות זמינים בכל עת.
שברים בפומרניאן.
בשל גודלו הקטן, הפומרניאן רגיש במיוחד לטראומה, לעיתים מינימלית, כמו נפילה מהידיים או קפיצה מספה נמוכה. בגלל גודלו הזעיר, נדרש ציוד ייעודי כמו פלטות זעירות וסט כירורגי מיוחד שלא מתאים לתיקון שברים בכלבים גדולים יותר. כמובן שנדרש גם ניסיון כירורגי רב ע”מ להשתיל את הפלטות, כמו גם טיפול המשך שיביא להחלמה מלאה של השבר. בנוסף, וכמו בבני אדם, נדרש שיקום ייעודי כמו פיזיו- והידרותרפיה שיחזירו לכלב שימוש מלא בגפה הפגועה. מצורפות תמונות רנטגן משלושה מקרים שקרו
בכלבים במשקל מ 900 גרם עד ל 2.5 ק”ג.

 מסמור שבר תוך פירקי בקצה עצם הירך (הסיכות הן תפירת העור מעל לשבר)


פלטה מטיטניום בעצם הזרוע בפומי ששוקלת 900 גרם

פלטת אל-חלד בצורת “קוברה” לתיקון שבר בקצה הקרוב של עצם השוק (החוטים שייכים לפד גזה שהיה חלק מהתחבושת שהושמה מעל לעור לאחר הניתוח).