ליאו הוא כלב ניופאונדלנד בן שנתיים, שלפני כמה חודשים הושאר על ידי בעליו הקודמים קשור בחבל למשך 3 ימים. ואם זו לא הייתה הזנחה מספיק קשה, אז נגרמה לו נכות תמידית מהקשירה: החבל הסתבך — ונוצר נמק בשתי רגליו האחוריות, כך שבסופו של דבר נאלצו לקטוע אחת מהן מעל למפרק. כדי לשקם את ליאו החליטה ד”ר שרון עינב, בעליו החדשים, לעשות כל מה שצריך כדי לסייע לו —
ואפילו להרכיב לו פרוטזה.

“כשהחלטתי לאמץ את ליאו לא ידעתי שהוא יזדקק לפרוטזה ברגלו השמאלית האחורית”, מספרת עינב, שהכניסה את ליאו לחייה לפני כחודשיים כאשר התהלך בעזרת שלוש רגליו התקינות. אולם עינב מספרת כי “יומיים אחרי שאימצתי אותו לקחתי אותו לווטרינרית, והיא הסבירה לי שהאגן ועמוד השדרה שלו נפגעו כי הוא לא הולך כמו שצריך. ישר התחלתי לעשות חיפוש איפה ניתן להרכיב פרוטזות לכלבים”. בישראל לא מתעסקים בנושא, אך בחיפוש באינטרנט גילתה עינב מאמר של ד”ר איתמר צור, וטרינר מהר־אדר. “פניתי אליו ונפגשנו. זו הייתה אהבה ממבט ראשון”, היא מספרת.

בתחילה טיפל בליאו ד”ר אבי ליליאן מארגון הווטרינרים לחיות הבית בישראל, שביצע את האבחון הראשוני. לאחר מכן הועבר הטיפול לד”ר איתמר צור המתמחה בתחום — ומי שהחליט לבצע את ההליך, אף שמדובר בפרוצדורה מורכבת שטרם בוצעה בישראל. בשבוע שעבר הותקן קצה הגדם החשוף בניתוח, וכעת, לאחר הוצאת התפרים, האזור נראה תקין ומוכן לקבל את התותב.

“הסיפור הזה נגע לליבי ועורר אצלי חמלה. ליאו היה קורבן של הזנחה של מישהו אחר. הכלב הוא מרשים בצורה יוצאת מהכלל. הוא כלב קנדי מדהים”, מספר ד”ר צור. “הבחירה של שרון למצוא פתרון לכלב שלה הרשימה אותי, והחלטתי שאני עושה את זה בהתנדבות”.

וזה לא הכל: עבור ליאו נרכש מגף מיוחד עם סוליית גומי קשיחה המגן על הגדם, בזמן שליאו מסתובב לו על ארבע רגליו. התותב נבנה בארה”ב, בבנייה מדויקת של מודל רגלו בעזרת פיברגלאס. המדידות, ההתאמה ותקופת השיקום שבה הכלב לומד להשתמש בתותב נמשכות כ־10 שבועות. אבל עינב לא יכלה לעמוד בהוצאה הכספית הגדולה לבד: היא פנתה ברשת החברתית לחבריה ולמכריה שיסייעו לה בגיוס הכסף עבור הפרוטזה, שמחירה מוערך ב־1,800 דולר. “בניגוד לרגל של בני אדם, שלה יש זוויות של 180 מעלות במפרק הברך, אצל כלב יש זווית של 140 מעלות. זה הופך למורכב להרכיב פרוטזה כזו מבלי שכל פעם היא תתפרק”, מסביר ד”ר צור.

בתקופה הקרובה ייפגשו ליאו, ד”ר צור ועינב עם נציגי החברה שמתקינה את הפרוטזה, כדי להתאים את התותב לרגל של הכלב. “ליאו יצטרך ללמוד להתרגל למציאות החדשה, ואנחנו מאוד אופטימיים, אין לנו אופציה אחרת”, מסבירה עינב. “אני רוצה להודות לכל האנשים שסייעו לנו בהליך הזה, לתורמים שסייעו לי לרכוש את התותב, לד”ר צור שעשה עבודה מדהימה ולמיכה חייט ואבי טלמור מחברת טכנולג שעוזרים לנו עם הפרוטזה. יש לנו סבלנות וברור לנו שזה ייקח עוד זמן עד שליאו ממש יוכל לתפקד כרגיל, אבל אני מאמינה שהוא מרגיש שהוא בבית טוב ושאנחנו אוהבים אותו מאוד”.

ביום שישי, לרגל יום החתול והכלב, ייערך אירוע מיוחד לחובבי חיות מחמד. העיתונאי אביב לביא יראיין 5 וטרינרים בכירים על כל מה שחשוב לדעת על חיות הבית שלנו — ועל מה הן חושבות עלינו. האירוע יתקיים ב”טוקהאוס”, ביתן 12, שממוקם ביריד המזרח, בצפון־מזרח נמל תל־אביב.